Elektronik imza veya sayısal imza olarak da bilinen e-imza, elektronik bilgilerle mantıksal bağlantısı olan ve kimlik doğrulamak için kullanılan elektronik veri olarak bilinir. Tüm uygun elektronik ortamlarda kullanılan e-imza, yasal kimlik doğrulamanın da bir parçasıdır. İletilmesi gereken bir verinin bütünlüğüne zarar gelmeden karşı tarafa iletildiğini bildiren e-imza, imzalanan bir bilginin kim tarafından imzalandığını gösteren güvenilirliği yüksek bir onay gibidir.

e-İmza ile Mali Mührün Farklılıkları Nelerdir?

Tamamen birbirinden farklı olsa da mali mühür ile e-imza sıklıkla karıştırılır. E-imzanın mali mühürden temel farkı, firma yerine şahsa verilmesidir. Başka bir deyişle, e-imza bir kişinin ıslak imzası niteliğindedir. Özellikle şahıs firması olarak bir e-Fatura kullanmak istiyorsanız, başvuru işlemlerinizi mali mühür yerine e-imzanız ile de yapabilirsiniz.

Siz de on binlerce işletme sahibinin tercih ettiği muhasebe programı Logo İşbaşı’nda göndereceğiniz e fatura ve e arşiv fatura için aylık 100/ yıllık 1200 kontöre kadar kullanım HEDİYE! Üstelik ücretsiz e-faturaya geçiş danışmanlığı ile yerinizden kalkmadan, 15 dakikada  hızlı ve kolayca e-faturaya geçersiniz. Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği Logo İşbaşı’nı 14 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz.

e-İmza ile Neler Yapılabilir?

E-imza sahibi olan bir kişi öncelikle kolaylıkla kimlik doğrulaması gerçekleştirebilir. Bir nevi bir parmak izi gibi çalışan e-imza, kullanıcı tarafından gönderilen belgenin sadece o kişi tarafından gönderilebileceğini gösteren benzersiz bir iz gibidir.

E-imza kullanılarak gönderilen bir belgenin veri bütünlüğünün korunmuş olması da önemlidir. Özellikle elektronik ortamda resmî belgelerin içeriğinin değiştirilmemesi oldukça önem taşıdığından e-imza bu ihtiyacı gideren birincil işlemlerden biridir. Son olarak imzalayan taraf bakımından kimlik ibraz ettiği için inkar edilememe durumu doğuran e-imza, sonradan işleme dahil olanların da kanıtlanabilmesi olanağı sunar. Özellikle muhasebe işlemleri gibi resmî tüm işlemlerde e-imza kullanılması son derece güvenlidir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

e-İmza Nasıl Alınır?

e-İmza yani elektronik imza, günümüzde internetin pek çok alanında kullanılan bir uygulamadır. e-İmza, bir kişinin imzasının elektronik versiyonudur. Yasal olarak elektronik imzalar, kağıt üzerinde kullanılan ıslak imzalar ile eşdeğerdir. Son yıllarda kullanımını hızla artıran elektronik imza, internet üzerinden yapılan işlemlerin kişi tarafından onaylanması aşamasında sıklıkla kullanılır. Neredeyse her işlem internet üzerinden yapılabildiği için, bu işlemlerin kişinin kendisi tarafından onaylanması da e-imza sayesinde mümkündür. Elektronik ortama taşınan her şey gibi elektronik imzanın da çok sayıda avantajı bulunur. e-İmza sayesinde kişilerin bir işlemi onaylayabilmek için belirli bir lokasyona gitmesi gerekmez. Elektronik imza kullanan kişiler internet üzerinden yapılabilen her işlemi uzaktan diledikleri yerden onaylayabilirler.

Elektronik imza alabilmek için öncelikle bir Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı şirketiyle müracaata geçilir. Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylanmış şirketlerdir. Bu şirketlerin elektronik imza verebilme yetkisi vardır. Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı şirketlerinin listesine btk.gov.tr adresinden ulaşılabilir. Bu şirketlerden birine karar verildikten sonra, elektronik imza başvuru formu doldurulur. Her Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı şirketin kendine ait bir elektronik başvuru formu bulunur. Bu başvuru formunda istenilen belgeler başvuru yapılan elektronik imza türüne göre değişiklik gösterir. Bireysel elektronik imza başvurusu için;

  • TC kimlik numarası bulunan bir nüfus cüzdanı. Bunun yerine pasaport ve sürücü belgeleri eğer fotoğraflı ise kullanılabilir. Bütün bunların aslının olması gerekir.
  • Nitelikli elektronik sertifika taahhütnamesi ve başvuru formu.

Kurumsal elektronik imza başvurusu için:

  • Faaliyet belgesi. Bu belge, Ticaret Sicil Memurluk merkezlerinden alınabilir. Faaliyet belgesinin en fazla 6 ay önce alınmış olması gerekir.
  • Fotoğraflı TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi.
  • İmza sirküleri belgesinin fotokopisi. İmza sirküleri, belirli bir ücret karşılığında noterlerden alınabilir.
  • Nitelikli elektronik sertifika taahhütnamesi ve başvuru formu.

Elektronik imza almak, karmaşık ve meşakkatli bir süreç gibi görünebilir. Yapılması gereken sadece istenilen belgeleri temin edip bir Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı şirketine başvurmaktır. Bu aşamadan sonra elektronik imza başvurusunun onaylanması gerekir. Başvuru eğer onaylanırsa, elektronik imza bir akıllı kart içerisinde gönderilir. Sonrasında, elektronik imzanın kullanılabilmesi için kart sürücü yazılımının kurulması gerekir. Bu yazılım elektronik imza ile beraber gönderilen paketin içerisinde bulunabilir ya da Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı şirketin web sitesinden temin edilebilir. Kurduğunuz yazılım üzerinden sisteme giriş yapabiliyorsanız elektronik imza kullanmaya başlayabilirsiniz demektir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

Bitnami