Motivasyon, çalışanların bir işletme için çalışmaya ne kadar istekli ve bir işletmenin ne kadar verimli olduğunu belirler. Bu nedenle bir işletmenin, motivasyonu artırmaya yönelik çalışanlarını finansal ve finansal olmayan yöntemlerle motive edebiliyor olması gerekir

Kimi zaman çalışan motivasyonunda düşüşlerle karşılaşılması oldukça normaldir. Buna ek olarak çalışanlar ile bağlantı da kesildiğinde büyük bir sorun ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarda çalışan motivasyonu artırmak en önemli konu haline dönüşür.

Çalışan motivasyonu neden önemlidir?

Çalışan motivasyonunu korumak ve iyileştirmek şirketler için bir sorun olabilir. Çünkü sorumluluklar, artık onu tamamlaması gerekenler için ilgi ve heyecan verici olmayacaktır. Bu nedenle işletmeler, personelinin motivasyon seviyelerini yükseltmenin ve daima yüksek tutabilmenin yollarını bulmaya çalışmalıdır.

Çalışan motivasyonu, bir kuruluşun başarısının anahtarıdır. Motivasyon olmadan, şirketler daha az üretkenlik ve daha düşük üretim seviyeleri yaşar. Bu tür durumlarda da büyük olasılıkla şirket önemli hedeflere de ulaşamayacaktır. Bu nedenle personel motivasyonu artırılması iş yeri liderlerinin beslemesi ve izlemesi gereken bir şeydir.

Çalışan motivasyonu ile sağlanan faydalar nelerdir?

Bir çalışan motive olursa işinde iyi olması ve çok çalışması daha olası hale gelir. Çalışanların ilgisini çekmek, çalışanları elde tutmak ve genel düzeylerde motivasyon çok önemlidir. Eğer çalışma motivasyonu sağlanırsa daha düşük devamsızlık seviyelerine de ulaşılır. Motive olmuş çalışanların işlerden uzak durmaktansa çalışmaya istekli olma olasılığı daha yüksek hale gelir.

Motive olmuş çalışanlarda iş bağımlılığı da artacaktır. Böylece düşük personel devir hızı kendiliğinden ortaya çıkar. Bir işte kalan çalışanlar halihazırda deneyime sahip olduğundan, yeni işe alma maliyetleri düşük olur. Böylece sürekli yeni bir eleman almak ve eğitmek gerekmez.

Motivasyon artışı ile birlikte yönetim ve çalışanlar arasında iyileştirilmiş ilişkiler sağlanır. Bu, çalışanların değişiklikleri tartışmasız kabul etme olasılığının daha yüksek olduğu ve yöneticilere karşı yasal veya endüstriyel işlem yapma olasılıklarının daha düşük olacağı anlamına gelebilir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Çalışan motivasyonu artırma yöntemleri

  • Çalışanların çıkardığı iyi işlerin farkına varmak ve takdir etmek gereklidir. Maddi teşvikler verilebilir ancak mutlaka sözle de takdir edilmelidir. Çalışanlara, gelir getiren elemanlar olarak bakmak yerine, her fırsatta onlara değer verildiğinin gösterilmesi iş motivasyonu artışını da beraberinde getirir.
  • Motivasyon sürecinde gerçekçi hedefleri belirlemek önemlidir. Asla bitmeyecek bir şey üzerinde çalışmak genellikle yorucu ve moral bozucudur. Çalışmanın önemli bir fark yaratmadığını gösterdiğinden, ilerleme göstermeyen bir iş üzerinde çalışmak zamanla külfetli hale gelebilir. Bu durum personel motivasyonu üzerinde olumsuz etki gösterir.
  • Zaferler kutlanmalıdır. Hedef belirlemek ve o hedefe ulaşıldığında çalışmanın bir ögesi olan her bir çalışan tek tek kutlanmalıdır. Bu, çalışanlarınız bir şeyi her iyi yaptığında veya bir hedefe ulaştığında partilere devam etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Ancak sözlü bir teşekkür ya da yazılı bir belge dahi, kişiye kendini ve yaptığı işi değerli hissettirecektir.
  • Pozitif kalınmalıdır. Çalışanların pozitif olması için liderlerin de pozitif olması gerekir. Pozitif insanlar, negatif insanlardan daha üretkendir. Çalışanlar mutlu değilse, müşterileri de mutsuz ederler. Pozitiflik ve mutluluk, organizasyonu üretken ve başarılı kılar.
  • Kısa molalar verilmelidir. Herkes yorgun olduğunda işyerinde motivasyon artırmak zorlaşır. Personellerin tazelenmesi ve motive olması için kısa ve düzenli molalar vermek önemlidir.
  • Vizyon paylaşılmalıdır. Çalışanlarınız yaptıklarıyla organizasyonun misyonu ve vizyonu arasında herhangi bir bağlantı görmediklerinde motive olmayacaklardır. Daha çok ve daha uzun süre çalışmaya motive olmaları için onları kuruluşun vizyonuna dahil etmeniz gerekir.
  • Şeffaflık sihir gibi çalışır. Kurduğunuz ilişkiler güvene dayalıdır. Ve güven şeffaflıkla inşa edilir. Şeffaf olmayan ilişkilerde sorunlar yaşanır. Çalışanları ve iş yeri için yapabilecek en iyi şey şeffaf olmak ve güveni teşvik etmektir. Şeffaf olunduğunda, herkes aynı bilgileri kullanarak çalışır.

Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile siz de e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir ve saniyeler içinde gönderebilirsiniz. Oturduğunuz yerden 15 dakika gibi çok kısa bir sürede ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçebilir Yıllık 1200 e fatura kontör hediyesinden yararlanabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bitnami