Dijital pazarlama, pazarlayacağınız mal ya da hizmetin online kanallar üzerindeki varlığını ve faaliyetlerinizi ifade eder. Sahip olduğunuz markanın bilinirliğini ve satışını artırmak adına gerçekleştirebileceğiniz pek çok yöntem mevcuttur. Küçük işletmeler için dijital pazarlama önerileri ile online mecralarda ön sıralarda yerinizi alabilmeniz mümkündür.

Küçük İşletmeler İçin Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

Geleneksel pazarlamanın etkisinin giderek azaldığı bir dönemden geçerken dijital pazarlamayı tercih eden her işletme, hedeflerine giden yolda ileriye dönük adım atar. Teknolojik gelişmelerle birlikte işletmeler de faaliyetlerini dijital ortam üzerinde yöneterek dijitalin getirdiği avantajlardan faydalanır.

Pazarlama yöntemlerinin dijital ortama kayması ile birlikte hedeflenen müşteri profiline ulaşım çok daha kolay hale gelirken işletmeye ait maliyetlerde de gözle görülür azalmalar söz konusu olur. Ancak, elbette dijital pazarlama dendiğinde akıllara yalnızca bu unsurlar gelmez. Dijital pazarlamada önem taşıyan tüm unsurlar aşağıdaki gibidir:

  • Hedef kitlenizin zaman ve para harcadığı alanları gözlemleyebilirsiniz.

İstatistiki veriler, dünya üzerinde sosyal medya kullanımının farklı kanallar üzerinde oldukça yoğun seyrettiğini gösterir. Bu kanallardan en çok kullanılan ise Facebook’tur ve bu kullanıcıların büyük çoğunluğu sosyal medya hesaplarını her gün düzenli olarak kullanır.

Ortalama bir kullanıcı profili, bir günde 2 saate yakın sosyal medya hesapları ile ilgilenir ve bu kullanıcıların farklı platformlarda pek çok hesabı bulunabilir. Kullanım bu kadar yoğun olunca kullanıcılar da satın alma işlemlerini sosyal medya üzerinde gerçekleştirme eğilimi gösterebilir. Bu sebeple, hedef kitlenizi dijital ortamda gözlemleyebilmeniz çok daha kolaydır.

  •  Hedef kitlenize kişisel pazarlama hizmeti sunabilirsiniz.

Pazarlama yöntemlerinizi kişiselleştirerek hedef kitlenizi etkileyebilirsiniz. E-Posta, müşterilerin sıkça kullandığı bir yol olduğundan bu yöntemi tercih edebilir, satın alma ve yeniliklerden haberdar olma fırsatlarını yakalamalarına yardımcı olabilirsiniz.

  • Düşük maliyetler ile büyük yatırımlara alan açabilirsiniz.

Özellikle küçük işletmeler için dijital pazarlama büyük bir fırsat olabilir. Faaliyetlerini dijital alanda yürüten küçük işletmeler, bu şekilde diğer rakip olan büyük işletmeler ile rekabet edebilir hale gelirken küçük bütçeler ile büyüyebilme fırsatına da sahip olur.

  • Kitlenize dair tüm özellikleri gözlemleyebilirsiniz.

Dijital pazarlama ile odaklandığınız kitlenin davranışlarını ve özellikleri görebilmeniz mümkündür. Hedef kitlenizi oluşturan bireylerin eğitim düzeylerine, mesleğine, satın alma davranışına ve diğer birçok bilgiye erişebilme olanağına sahip olursunuz. Bu özellikler geleneksel pazarlama yöntemlerine göre üstünlük sağlayabilir.

  • Marka itibarınızı oluşturabilir veya artırabilirsiniz.

Dijital pazarlama, hedeflediğiniz kitleye ait trafiği çekebilmenizi sağlar. Ancak, bunu etkin bir şekilde gerçekleştirmek sizin elinizdedir. Hali hazırda trafik elde ettiğiniz hedef kitle markanıza dair tüm ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi edinmeye hevesli olabilir. Kitlenize vadettiklerinizi sunmanız, bu kitle ile ilişkilerinizi iyileştirmenizde büyük önem taşır. Bunu sağladığınız kitle, web sitenizi daha düzenli olarak ziyaret eder ve beklediğiniz trafiğin oluşması kaçınılmaz olur. Bu etkileşimi sağladığınız kitle, iletişim ve hizmetlerinizden memnun kaldığında kendisi satın alma davranışı göstermekle kalmaz, etrafına da markanızı tavsiye eder hale gelir.

  • Güven kazanmak için kullanabilirsiniz.

Dijital pazarlama faaliyetleri ile bir marka ve işletmeye ait bir ürün ya da hizmeti daha önce kullanan kişilerin sosyal medya kanalları üzerindeki hareketleri ile daimi bir kullanıcı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bu tarz kullanıcı hareketleri, o ürün ya da hizmet üzerinde ve aynı zamanda marka üzerinde güven yaratabilir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Küçük İşletmelerin İşine Yarayacak Dijital Pazarlama Çalışmaları Nelerdir?

Farklı dijital pazarlama stratejileri ile markanızı daha üst sıralara taşıyabilmeniz mümkündür. Peki, bunun için hangi çalışmaları yapabilirsiniz?

Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı

Reklamınızı tıklayan her kullanıcı için ödeme yaptığınız her türlü dijital pazarlamanın genel adıdır. Tıklama başına ödeme reklamcılığı bir reklam biçimi olarak da nitelendirilebilir.

Google Ads, bu konuda etkili reklam araçlarından biridir. Ürün ve hizmetlerinizin daha ulaşılabilir olması adına reklam oluşturmak ve tıklanma ile maliyet analizi yapan bir program olduğundan tüm verilere kolayca ulaşabilmenize olanak tanır. Bütçenize göre düzenleyerek kullanabileceğiniz bu araç ile marka bilinirliğinizi artırmanız kolaylaşır.

Ücretli Arama Ağı Reklamcılığı

Bing, Yahoo, Google gibi arama motorları üzerinde reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. SEM olarak da bilinen bu yöntem, sunduğunuz ürün ya da hizmeti arayıcılar ile buluşturmanın etkin yollarından biridir.

Arama Motoru Optimizasyonu  

Arama motoru sonuç sayfaları, yani SERP’lerde ödeme yapmadan görünebilmek için SEO’dan, yani arama motoru optimizasyonundan, yararlanmak faydalı olur. Web sitenizde yer alan sayfaları ve blog yazılarınızı oluştururken SEO çalışmaları yapabilirsiniz. Anahtar kelime çalışması ile oluşturduğunuz anlamlı metinler hedef kitlenize ulaşmanızı çok daha kolaylaştırır.

Ücretli Sosyal Medya Reklamcılığı

Sıkça kullanılan Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest gibi sosyal medya platformları üzerinde reklam yayınlama olanağına sahip olabilirsiniz. Bu alanlarda reklam yayınlamanız hizmetlerinize ulaşması zor olan kitleye ulaşarak varlığınızı duyurmanıza olanak tanır.

Sosyal Medya Pazarlaması

Ürün ya da hizmetinizi sosyal medya üzerinde pazarlamanın organik yoludur. Uzun vadede çok daha az maliyetle gerçekleştirebileceğiniz organik pazarlama yöntemi aynı zamanda iyi bir çalışma ve planlama gerektirir.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

 İşletmelerin çevrim içi kullanıcı deneyimlerini geliştirme yoludur. Bu sayede web sitesi trafiğinden daha fazla dönüşüm elde etmek için tercih edilebilir.

İçerik Pazarlaması

 Markaya ait görünürlüğü dijital alanda artırmak için yapılan çalışmalardandır. Tıklanma oranlarını, potansiyel müşteri sayısını ve satışları artırmak için ideal bir yöntemdir. Blog yazıları, kategori ve ürün açıklamaları, e-kitaplar, videolar içerik pazarlamasının örnekleridir.

e-Posta Pazarlama

e-Posta pazarlaması, en köklü dijital pazarlama yöntemlerindendir. Markanıza ait özel fırsatları duyurmak, içeriklerinize dikkat çekmek, bir etkinlik ya da organizasyonu tanıtmak amacıyla e-Posta pazarlama yönteminden faydalanabilirsiniz.

Tüm bu seçenekler markanızın ihtiyaç duyduğu dijital pazarlama stratejilerini oluşturur. İhtiyacınıza göre size en uygun yöntemi tercih ederek dijital mecralarda marka ve hizmetlerinizi daha bilinir hale getirebilirsiniz.

Tüm bu yöntemler arasında en önemli olanlardan biri ise markanızı daha güvenilir ve kurumsal gösterebilecek olan web sitesidir. İşletmenize dair hazırlayacağınız bir web sitesi ile arama motorlarında görünürlük elde edebilir ve kurumsal bir imaj sergileyebilirsiniz.

Satış yapacağınız bir e-Ticaret sitesi oluşturduysanız müşterilerinizin size kolayca ulaşabileceği iletişim bilgilerini sitenize eklemeyi sakın unutmayın. Ayrıca, yine müşterilerinizin geri bildirim sağlayabilmesine olana tanımak adına yorum alanları oluşturmanız da faydalı olacaktır. Sattığınız ürünle ilgili bir etkileşime sebep olan yorum alanları, güven artırıcı bir unsurdur. Yine e-Ticaret sitesine sahipseniz yalın bir web sitesi tasarımına sahip olmanız, kullanıcıların aradıklarına daha kolay ulaşmalarına olanak tanır. Aynı zamanda, ürünleri kategorileştirerek sunmanız da onlara ulaşmakta kolaylık sağlar.

Bilgilendirici bir web sitesi tasarlıyorsanız müşterinin fiziki varlığınıza kolay ulaşabileceği şekilde harita yerleştirmeniz etkili bir yöntem olabilir. İletişim bilgileri alanı daima ulaşılabilir olmanız konusunda önemlidir. Ticari bir amaç gütmeden oluşturduğunuz web sitesinde ulaşmak istediğiniz hedef kitlenin ihtiyaçlarına hitap eden blog yazıları oluşturmanız, web sitesi trafiğini olumlu yönde etkiler. Konu belirleme noktasında Google Trends’i kullanabilirsiniz. İster yerel ister genel taramalarla ne zaman ne aratılmış, kullanıcıların gündemi ne olmuş bilmenize yardımcı olur.

Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir, gelir-gider takibi ve stok takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aklınıza takılan soruları sorabileceğiniz uzmanlarımız ve işletmenize özel çözümler sayesinde tek bir yerden tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bitnami