İşsizlik maaşı nedir, işsizlik maaşına nasıl başvurulur?

Sigortalı çalışanların en büyük endişelerinden biri, işsiz kalmaları halinde yeni bir iş bulana kadar geçen sürede gelirlerini nasıl sağlayacaklarıdır. Tam da bu noktada işsizlik maaşı devreye girer ve çalışanların iş arama süreçlerinde yaşayacakları mağduriyeti minimuma indirmeyi amaçlar. Ancak, işsizlik maaşından faydalanmanın şartları vardır. İşsiz kalan kişi bu şartları bilmez ve sağlayamazsa bu ödenekten yararlanma fırsatını kaçırabilir.

İşsizlik Maaşı Nedir?

Daha önce sigortalı olarak çalışmış olup 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu kapsamında belirtilen şartlara uyum sağlamış olan kişilerin işsiz kalmaları halinde kanunda belirtilen süreler içinde ve miktarda alacakları ödemeye işsizlik maaşı adı verilir.

İşsizlik maaşını, belirli bir hizmet akdine bağlı bulunan sigortalılar, sandıklara bağlı olan sigortalılar, çalışma vizesi ile Türkiye sınırları içinde çalışan yabancı işçiler alabilir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik maaşını almaya hak kazanan kişi için İŞKUR öncülüğünde bu ödenek hesaplanır ve her ayın belirli gününde o kişiye ödenir.

İşsizlik ödeneğine hak kazanan işçinin ne kadar maaş alacağı hesaplanırken öncelikle işçinin son 4 ay aldığı brüt ücretin ortalaması alınır. Alınan ortalamada çıkan tutarın %40’ı alınır. Bu tutar üzerinden damga vergisi kesilir ve işsizlik ödeneği miktarı bulunur.

Ödenek miktarı hesaplanırken dikkat edilecek unsurlardan biri, bu ödeneğin taban ve tavan ücretler arasında olup olmadığıdır. İşsizlik maaşının tabanı brüt asgari ücretin %40’ı tutarında iken tavan tutarı ise brüt asgari ücretin %80’idir.

İşsizlik maaşı hesaplamasını örneklendirelim:

İşçi çalıştığı iş yerinde son 4 ay boyunca 3.000 TL maaş almış ve işten çıkarılmış olsun.

 • Son 4 aylık ortalama brüt ücret: 3.000 TL
 • Brüt ücretin %40’ı: 3.000 X %40 = 1.200 TL
 • Damga vergisi: 1.200 X binde 7,59 = 9,11 TL
 • İşçinin hak kazandığı işsizlik maaşı tutarı: 1.190,89 TL olur.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

İşsizlik Maaşına Nasıl Başvurulur?

Sigortalı işçinin hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içerisinde İŞKUR’a işsizlik maaşı için başvuru yapması gerekir. İşçi, başvurusunu İŞKUR birimine kendi giderek yapabileceği gibi elektronik ortam üzerinden de İŞKUR başvurusu yapma imkânına sahiptir.

İşçi, işsizlik ödeneği başvurusunu mücbir sebepler olmaksızın 30 gün içerisinde gerçekleştirmezse geciktiği süreler ödenek hakkından yararlandığı sürelerden düşülür ve işçi bu sürelerin ücretini talep edemez.

İŞKUR’a ait internet sitesi üzerinden başvuru yapmak isteyen işçiler için başvuru adımları aşağıdaki gibidir:

 • İŞKUR adresi üzerinden “iş arayan giriş” seçeneği tercih edilir ve T.C. kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapılır.
 • Bireysel kullanıcı bölümü üzerinden “işsizlik ödeneği başvurusu” seçeneği tıklanır.
 • Çıkan ekranda bilgilendirme formu okunduktan sonra form sonunda yer alan onay butonu tıklanır.
 • Sistemin girmenizi istediği iş yeri fesih tarihi gerekli haneye yazılır.
 • Sistemin istediği tüm bilgiler doğru hanelere girilerek sonda yer alan “ilerle” butonu tıklanır.
 • İş yeri ili ve ilçesi girildikten sonra “kaydet” butonu tıklanır.
 • Tüm adımlar tamamlandığında telefonunuza işlemle ilgili mesaj gelir.

İşçinin sorunsuz şekilde işsizlik ödeneğini alabilmesi için iş almaya hazır durumda olması gerekir. İşsizlik maaşı kaydı ile birlikte kişinin iş arama kaydı da oluşturulur. Bu şekilde, işsiz kimselerin danışmanlık, işe yerleştirme ya da mesleki eğitim gibi hizmetlerden yararlanması sağlanır.

İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir?

Sigortalının işsizlik ödeneğinden yararlanabilmesi için sağlaması gereken şartlar aşağıdaki gibidir:

 • İşçinin kendi arzusu ya da kusuru olmaksızın işsiz kalmış olması,
 • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olması,
 • Hizmet akdinin feshedilmesi öncesinde son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olması,
 • Hizmet akdinin feshedilmesi sonrasındaki 30 gün içerisinde İŞKUR birimine şahsen başvurması ya da elektronik ortamı kullanarak başvuru işlemini tamamlaması gerekir.

Ayrıca, hizmet akdinin feshedilmesi öncesindeki üç yıl içerisinde;

 • 600 gün çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan işsize 180 gün,
 • 900 gün çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan işsize 240 gün,
 • 1080 gün çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan işsize 300 gün süreyle işsizlik ödeneği sağlanır.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsiz kalmış olan bir kişiye ödenen işsizlik ödeneği, kişinin çalışırken sahip olduğu brüt ücretine göre farklılık gösterir. Kişinin son 4 ay aldığı brüt ücretinin ortalaması üzerinden hesaplanarak elde ettiği işsizlik maaşı 2020 yılı itibarıyla en düşük 1.177 TL iken en yüksek işsizlik maaşı ise 2.354 TL’dir. Bu taban ve tavan ücretler brüt asgari ücret üzerinden belirlenir ve asgari ücretin güncellenmesi ile birlikte işsizlik ödeneklerine ait taban ve tavan ücretler de değişir.

İşsizlik Maaşı Ne Zaman Ödenir?

İşsizlik maaşına hak kazanan kişilerin maaşları aylık periyotlarla ve her ayın beşinde olacak şekilde ödenir. Ödeme tarihinde yapılacak güncellemelerden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı sorumludur.

İşsizlik ödeneğinden yararlanacak olan kişi, T.C. kimlik numarasının yazılı bulunduğu nüfus cüzdanı ile PTTBank şubesine başvurarak işsizlik ödeneğini alabilir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir, gelir-gider takibi ve stok takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. Oturduğunuz yerden 15 dakika gibi çok kısa bir sürede ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçebilir Yıllık 1200 e fatura kontör hediyesinden yararlanabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bitnami