Satışlarınızı internete taşıyacaksanız ya da sıfırdan bir e-ticaret sitesi açarak marka haline gelmeyi ve ürünlerinizin satışını online ortamda gerçekleştirmeyi istiyorsanız sanal pos ile online satış işlemlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Elektronik ticaret sitesi oluşturan herkesin sanal pos hakkında bilgi edinmesi önem arz eder. Peki, sanal pos nedir ve nasıl kullanılır? Detayları yazının devamında bulabilirsiniz.

Sanal Pos Nedir?

Sanal pos, banka kartı ya da kredi kartı ile alışveriş yapmak istediğinizde cihazların internete entegre edilmesi yolu ile kullanılabilen halidir. Pos kelimesinin açılımı ‘point of sale’ yani, ödeme noktası anlamına gelir. Sanal posun mantığı, mağazada yapılan alışveriş sonucu fiziki pos ile yapılan ödemelerin dijital ortamda kullanılabilir olmasıdır. Sanal pos kullanımı ile alıcının banka hesabından çekilen ücret, satıcının banka hesabına aktarılır.

Sanal pos ile işlem yapmadan önce e-ticaretle ilgili işlemler için teslimata dair bilgiler alınır, fatura bilgisi öğrenilir ve e-ticaret sitesi ile ilgili olarak duruma göre daha farklı bilgiler de istenebilir. Kullanıcı ödeme sayfasına geldiği esnada kredi kartı veya banka kartı bilgilerini girer. Bu bilgiler, sanal posun bağlı olduğu bankaya yönlendirilir ve kullanıcıdan işlem onayı istenir. Onay sonunda tahsilat işlemi gerçekleşir. Yani, kullanıcı alışveriş işlemini sonlandırmış olur.

Sanal Pos Nasıl Alınır?

E-ticaret sitesine sahipseniz ve sanal pos edinmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken, bankaya sanal pos başvurusu yapmaktır. Sanal pos başvurusu yaparken bankaların sizden beklediği bazı kriterlere uymanız gerekir. Peki, bu kriterler nelerdir?

  1. SSL Sertifikası: SSL sertifikası müşteriye ait bilgilerin korunmasına ve gizliliğin sağlanmasına yarayan bir sertifika olduğundan e-ticaret siteleri için oldukça önemli bir yere sahiptir. 128 ya da 256 bit SSL sertifikası online bir satış sitesinin olmazsa olmazıdır.
  2. Sözleşmeler: E-ticaret siteleri bünyelerinde birtakım sözleşme ve metinleri barındırmayı gerektirir. Kullanıcılar bu siteye üye olurken ya da satın alma işlemlerini gerçekleştirirken bu sözleşmelerle karşılaşırlar ve ancak bunlara onay vererek satın alma işlemlerini gerçekleştirebilirler.
  3. Ürünler: Bankaların e-ticaret siteniz için sanal pos vermesi, sitenizde satışa hazır ürünlerin bulunmasına da bağlıdır. Çünkü bankalar, satacak ürünü olmayan bir e-ticaret sitesine sanal pos vermeyi tercih etmeyecektir.

E-ticaret siteniz bu kriterleri sağladığında sanal pos için bankaya başvurabilirsiniz. Böylece, başvurunuzun onaylanma ihtimali artar.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Sanal Pos Nerede Kullanılır?

İnternet üzerinden satışını gerçekleştireceğiniz tüm ürünler için web sitelerin tamamında sanal pos kullanabilirsiniz. E-ticaret sitesi kurduysanız bankaların sizden beklediği kriterleri karşılamanız halinde sanal pos kullanma hakkını elde edebilirsiniz. Böylece, internet sitesi üzerinden satışını yaptığınız tüm ürünler alıcı tarafından kolaylıkla satın alınabilir.

Sanal Pos Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

E-ticaret siteniz üzerinden satış gerçekleştirebilmeniz için sanal pos alt yapısı gerekir. Sanal pos entegrasyonu ile elektronik ticaret siteniz sanal pos sistemi ile iletişim kurup müşteriye ait karttan çekim yapmayı sağlayan sistemi, siteniz için kullanabilmeyi sağlar.

Kullanacağınız internet sitesinin e-tahsilat alt yapısı olması durumunda sanal pos entegrasyonu e-ticaret sitesine ait yetkili kişilerce yapılabilir. Web sitesinin ödeme alt yapısı ile ilgilenen veya sitenin ödeme sistemini kuran kişilerce bu işlemler gerçekleştirilebilir. Kullanılan e-tahsilat programının niteliğine göre entegrasyon işlemi de farklılık gösterebilir. Bu konuda uzman kişilerden yardım almak istiyorsanız entegrasyon hizmeti veren web siteleri üzerinden yardım talebinde bulunmanız da mümkün olur.

Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir, gelir-gider takibi ve stok takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aklınıza takılan soruları sorabileceğiniz uzmanlarımız ve işletmenize özel çözümler sayesinde tek bir yerden tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sanal Pos Komisyon Oranları Nedir?

Sanal pos fiyatları; komisyon oranlarına, yıllık üyelik bedellerine, hizmet veren banka veya aracı kuruma göre farklılık içerebilir. Ayrıca, fiziki işletmelerin kullandığı pos cihazı ile sanal poslar arasında da fiyat farkları bulunabilir. Sanal pos kullanmanız halinde belirlenecek komisyon oranları %1 ile %11 arasında değişebilen oranlara sahiptir.

Komisyon oranları dönemden döneme değişiklik içerebilir. Bankalar verdikleri hizmetin karşılığı olarak bulundukları döneme ve işletmenin satış hacmi ve cirosuna göre komisyon oranı ve hizmet bedeli belirleyebilir. Bu bedellerin düzenli olarak tahsil edilmesi gerekir.

Sanal Pos Güvenli mi?

Sanal pos, mağazada yapılan kart ödemesinin internet üzerinde gerekli bilgilerin girilerek yapıldığı halidir. Böylece, alıcının girdiği bilgiler ile onun hesabından çıkan ücret satıcının banka hesabına geçer. Sanal pos tüm elektronik ticaret siteleri ile uyum içinde çalışabilir. Ayrıca, SSL sertifikası sayesinde gizliliği ve güvenliği de kontrol altında tutar. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda sanal pos ile yapılacak alışverişler kolay ve güvenli bir şekilde gerçekleşir.

Tüketicilerin alışveriş konusunda e-ticaret sitelerine olan ilgisi gitgide arttığından bankalar sanal pos kullanımında gereken güvenlik önlemlerini almaya oldukça fazla önem verir. Hatta bu önlemleri zorunlu tutar. E-ticaret siteleri için yapılan sanal pos başvuruları bankalar tarafından incelenir ve kriterlerin sağlandığı hallerde bu başvurular kabul edilir. Tüm bu önlemler sanal pos kullanımının güvenli olduğunun birer göstergesi olarak değerlendirilebilir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bitnami