Vergi mükellefleri için dikkat edilmesi gereken konuların başında yer alan vergi borçları, ihmal edilmesi halinde belirli yaptırımları beraberinde getirir. Ticari işletmelerde görülebilen farklı vergi türlerine olan mükellefiyet hali, işletmelerin vergi takibini çok daha hassas şekilde yürütmesi gerekliliğini artırır. Peki, vergi borcu nasıl ödenir ve ödenmezse cezası nedir? Tüm cevapları yazının devamında bulabilirsiniz.

Vergi Borcu Nedir?

Vergi kavramı; kamusal hizmetlerin karşılanabilmesi için kişi ve kurumlardan kanuni yollar ile alınan ücretler anlamına gelir. Vergi, anayasada yer alan bir kavram olmakla birlikte her vatandaşın ödeme gücü ile doğru orantılı olarak ödemesine olanak tanınan tutarlardır.

Vergiyi doğuran olayın gerçeklemesi vergi borcunu doğurur. Vergi borcu, gelirlerin beyanname yolu ile belirtilen tarihlerde beyan edilmesi ile birlikte gerekli tarihlerde ödenir. İdari para cezası, yargı harcı, trafik cezası gibi vergi dairesine intikal eden bütün borçlar birer vergi borcudur.

Şirketler Vergi Borcu Sorgulaması Nasıl Yapar?

Vergi borçlarınıza dair sorgulamaları Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı olan İnternet Vergi Dairesi ya da e-Devlet vasıtası ile Vergi Borcu Sorgulama sayfası üzerinden gerekli bilgileri girerek sorgulamanız mümkündür. Her iki yöntem de sizden kimlik bilgilerinizi doğrulamanızı isteyecektir. Sisteme giriş için tüm bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak girdikten sonra borç sorgulama ve ödeme sayfası üzerinden vergi tipini seçip borcunuzu sorgulamanız mümkün olur.

Genel borç sorgulama ve ödeme sekmesi aracılığı ile mükellefiyetin gerektiği vergi türleri, idari para cezaları, harçlar, taşıt vergileri ve cezaları ya da yapılandırılan borçlar hakkında sorgulama yapabilirsiniz.

6552 sayılı kanun kapsamında vergi borcunuzu yapılandırdıysanız İnternet Vergi Dairesi sitesi üzerinden veya e-Devlet sistemi içerisinde sorulama yolu ile gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Şirketler Nasıl Vergi Borcu Ödemesi Yapar?

Öncesinde kurum, belirtilen tarihlerde gelirlerini beyan etmek adına beyanname verir. Bu beyanname, kuruma ait muhasebe kayıtlarına uygun olacak şekilde mali müşavir tarafından düzenlenir ve vergi dairesine iletilir. Vergi dairesi, kurum beyannameyi düzenledikten sonra o kuruma tahakkuk fişi verir. Vergi borçlarına dair ödemeler bu tahakkuk fişine göre yapılır. Vergi dairesinin verdiği tahakkuk fişi ile banka şubeleri, internet bankacılığı ya da vergi daireleri aracılığı ile ya da İnternet Vergi Dairesi yoluyla ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Vergi Borcu Yapılandırma Nedir, Nasıl Yapılır?

Şirketlerin ekonomik açıdan zor dönemlerden geçtikleri ve vergi borçlarını düzenli olarak ödeyemedikleri haller oluşabilir. Zamanında ödenemeyen vergi borçları sebebi ile bu borçluluk durumu katlanarak devam eder. Bu gibi durumlarda ödeme kolaylığı sağlamak için borçlar yapılandırılabilir. Borçlu olduğunuz miktarı belirten belgeler ile yetkili kurumlara başvuruda bulunarak bütçenize en uygun şekilde borçlarınızı yapılandırmanız mümkün olur.

Vergi borcu ile ilgili muhatap olunacak kurum vergi daireleridir. Vergi dairesine dilekçe ile başvurabileceğiniz gibi internet üzerinden de bunu gerçekleştirmeniz mümkün olur. İnternet aracılığı ile yapacağınız yapılandırma başvurusunda T.C. kimlik numarası gereklidir. Peki, internet üzerinden vergi borcu yapılandırılması nasıl olur?

  • Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait internet sitesine girilir.
  • İnternet Vergi Dairesi giriş ekranı üzerinden kimlik bilgileri ile sisteme girilerek başvuru formu doldurulur.
  • Borç ile ilgili olarak karşınıza çıkan ekran üzerinden e-posta, telefon, adres gibi kişisel bilgiler girildikten sonra borç seçimi yapılır ve taksitler belirlenir.
  • Borçlu olduğunuz vergi dairesi ile o vergi dairesinin bağlı bulunduğu il seçilir ve yapılandırma işlemi onaylanır.
  • Son olarak gerekli açıklamalar okunup kabul ettiğinize dair onayı da verdikten sonra yapılandırma işlemi gerçekleşmiş olur.

Borç yapılandırma işlemini hangi vergi dairesi ile yapacağınızdan emin değilseniz bağlı olduğunuz vergi dairesini öğrenmek için Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden Borç Sorgulama ve Ödeme bağlantısına girerek T.C. kimlik numarası gibi istenen bilgileri girdikten sonra sistem içerisinde bağlı olduğunuz vergi dairesini görüntüleyebilirsiniz.

Vergi borcunun yapılandırılması işlemi 6 aydan ile 18 aya kadar taksitlendirme seçeneğine sahip olabilmektedir.

Vergi Borcu Ödememenin Cezası Nedir?

Vergi borcunu ödemeyen mükellefler kanuna göre vergi ziyaı suçu işlemiş olurlar ve kanunun belirttiği esaslara göre ceza alırlar. Vergi ziyaı suçu işleyenler, ziyaa uğratılan verginin tutarı ne ise o tutarın bir katı kadar vergi ziyaı cezası ödemek durumunda kalırlar.

Kanunun 359. Maddesinde yazılı fiiller ile vergi ziyaına sebep olunması halinde ceza üç katı olarak uygulanırken fiile iştirak edenler için bir kat şeklinde uygulanır.

Kanuni sürenin geçmesi sonrasında verilen vergi beyannameleri için bu madde doğrultusunda kesilen ceza %50 oranında olur. Ancak, vergi incelemesi başlamışsa ya da takdir komisyonuna sevki gerçekleşmiş ise bu oran uygulanmaz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile siz de e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir ve saniyeler içinde gönderebilirsiniz. Oturduğunuz yerden 15 dakika gibi çok kısa bir sürede ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçebilir Yıllık 1800 e fatura kontör hediyesinden yararlanabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bitnami