Dijital çağa ayak uyduran pek çok sistem gibi ticari faaliyette bulunan şirketlere ait defter beyanları da artık dijital yollarla yapılabilir durumdadır. Bunu sağlamanıza yardımcı olan sistem ise Defter Beyan Sistemi’dir. Peki, hangi mükellefler Defter Beyan Sistemi’ni kullanabilir ve Defter Beyan Sistemi’ne geçiş nasıl sağlanır? Aklınıza takılabilecek tüm bu soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Defter Beyan Sistemi Nedir?

Defter Beyan Sistemi; basit usulde defter tutan mükellefler, işletme hesabına uygun defter tutan mükellefler ve serbest meslek erbabı olan kişilerce kullanılabilir. Kayıtların elektronik sistem üzerinde tutulması, mükelleflerden defter tutması zorunlu olan kişilerin söz konusu kayıtlar ile elektronik ortam üzerinden oluşturulması ve muhafaza edilebilmesine olanak sağlayan bir sistemdir. Bildirimler ile dilekçelerin elektronik ortam üzerinden sağlanabilmesi, vergi beyannamesinin yapılabilmesi ve elektronik ortamda belge düzenleme işleminin yapılabilmesi için geliştirilmiş olan bir sistemdir.

Defter Beyan Sisteminin Avantajları Nelerdir?

 •   Zaman ve mekana olan bağlılığı ortadan kaldırır:  Günümüzde her sektörün en az bir ayağı elektronik ortamda işlem yapıyor. Dijital sistemler üzerinden elektronik olarak işlemleri halletmek, çok sayıda avantajı ve kolaylığı sayesinde bütün sektörler tarafından tercih ediliyor. Muhasebe sektörü de elektronik dijitalleşmeye en hızlı adaptasyon sağlayan sektörlerin başında geliyor. Defter beyan sistemi gibi gelişmiş çözümleri sayesinde çok sayıda muhasebe işlemi elektronik olarak yapılabiliyor. Defter beyan sistemi, kullanıcıların normalde meşakkatli ve uzun sürecek işlemlerin hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmesini sağlıyor. Fatura kesmek, dilekçe göndermek gibi önemli işlemler defter beyan sistemi sayesinde istenilen yerden istenilen zamanda yapılabiliyor.
 •   Oluşturulan Belgelerin Saklanmasını Gerektirmiyor: Defter Fiziksel olarak oluşturulan basılı belgelerin doğru şekilde saklanması ve muhafaza edilmesi gerekiyor. Bu da zahmet gerektiriyor. Defter beyan sistemi sayesinde defter tutmakla yükümlü olan kişi ve işletmelerin oluşturdukları belgeleri saklamaları gerekmiyor. Ortada fiziksel olarak bir belge olmadığı için, muhafaza işlemlerine de gerek kalmıyor. Defter beyan sistemi kullanılarak elektronik ortamda oluşturulan belgeler istenildiği kadar dijital ortamda saklanabiliyor. Ayrıca bu sistem sayesinde oluşturulmuş belgelerin herhangi bir şekilde hasar görmesi ihtimali de ortadan kalkmış oluyor.
 •   Belgeler İstenilen Yerden İstenildiği Zaman Görüntülenebiliyor:  Defter beyan sisteminin defter tutmakla yükümlü kişi ve işletmelere sağladığı bir diğer kolaylık da belgelerin istenildiği gibi görüntülenebilmesi. Defter beyan sistemi internet üzerinden çalışan elektronik bir sistem olduğu için, istenildiği zaman internet bağlantısı olan her yerden kullanılabiliyor. Bu sayede kişi ve işletmeler oluşturdukları belgeleri istedikleri yerden görüntüleyebiliyorlar. Bu kolaylık sayesinde stok tabii, fatura kesme ve fatura gönderme gibi önemli işlemler kolay ve hızlı bir şekilde yapılabiliyor.

  Defter Beyan Sistemi’ne Nasıl Başvuru Yapılır?

  Defter Beyan Sistemi başvuru şartlarına göre öncelikle Defter Beyan Sistemi’ni kullanmak zorunda olan mükelleflerin, bu sistemi kullanmaya başlayacakları takvim yılından bir önceki aya ait son güne kadar başvuruyu gerçekleştirmeleri gerekir. Başvuruyu www.defterbeyan.gov.tr adresine girerek gerçekleştirebileceğiniz gibi gelir vergisi dolayısıyla bağlı bulunduğunuz vergi dairesine giderek de gerçekleştirmeniz mümkündür.

  Defter Beyan Sistemi uygulaması devreye girdikten sonra mükellefiyet kazanan ve bahsi geçen sistemi kullanmak zorunda kalan basit usule tabi mükellefler, kendi şahısları adına ya da yetkilendirdiği meslek odası veya meslek mensupları vasıtası ile işe başlayacağı günün takip eden yedinci iş gününün mesai saati sonuna kadar vergi dairesine başvuruda bulunmalıdır.

  Basit usule tabi mükellefler Defter Beyan Sistemi’ne başvurularını aşağıda sıralanan kişiler ile yapabilirler:

  • Kendileri,
  • Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde yer alan ”Defter Beyan Sistemi Kullanımı Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi” gereğince düzenlenen meslek odaları,
  • Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde bulunan ”Elektronik Beyanname Gönderme Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesi” imzalanan meslek mensuplarınca sistem başvurusu gerçekleştirilebilir.

  Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

  14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

  Defter Beyan Sistemi Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi Nasıl Doldurulur?

  Defter Beyan Sistemi gelir vergisi beyannamesi oluşturma adımları aşağıdaki gibidir:

  • Öncelikle sisteme giriş sağlayın.
  • Sol köşede göreceğiniz menü üzerinden ”muhasebe bilgileri” seçeneğine ve ardından ”hesap özeti” seçeneğine tıklayın. Karşınıza çıkan sayfada gerekli tarih aralığını girin ve ”oluştur” seçeneği tıklayın.
  • Girdiğiniz tarih aralığı sonucunda karşınıza çıkan hesap özetini kontrol ederek ”kaydet” butonuna tıklayın.
  • Tekrar sol köşede yer alan menüden ”beyannameler” seçeneğini, ardından ”yıllık gelir vergisi” seçeneğini tıklayın. Gerekli bilgileri girerek ”beyanname oluştur” seçeneğine tıklayın.
  • ”Yıllık gelir vergisi beyannamesi” başlığı altında yer alan seçeneklerden ”genel bilgiler” alanına girin ve bilgilerin doğruluğunu teyit edin. Ardından sosyal güvenlik bilgilerinizi ve varsa teşvik bilgilerinizi girin. Sayfanın devamında yer alan sekmelerin de kontrolünü sağlayıp gerekli bilgileri girdikten sonra ”kaydet” seçeneğine tıklayın.
  • Böylelikle kaydını sağladığınız beyanname artık hazır bir duruma gelir. Sonrasında ”onayla ve kaydet” seçeneğini seçerek gönderilebilir hale getirebilirsiniz.

  Ön Muhasebe Programı Logo İşbaşı ile alış-satış fatura takibinizi, cari hesap takibinizi ve gelir gider takibinizi kolaylıkla internet erişimi olan her yerden yönetebilirsiniz.

  Defter Beyan Sistemi’nde Düzeltme Nasıl Yapılır?

  Mükelleflerin, Defter Beyan Sistemi üzerinde yapmaları muhtemel hataların olması halinde düzeltme yapılabilmesi mümkündür. Gerekirse iptal edilebilmesi ve yeni kayıt oluşturulabilmesi de mümkündür.

  Gerekli düzeltmenin yapılması gereken süre içerisinde hata bulunan kaydın bulunduğu aya ait KDV beyannamesinin verilmesi gereken son gün, hatalı kayıt takvim yılının son ayına ait ise bu süre, o yıla ait gelir vergisi beyannamesinin verilmesi gereken son gündür.

  Defter Beyan Sistemi’nde Fiyat Farkı Nasıl İşlenir?

  Basit usule tabi olan mükellefler, Defter Beyan Sistemi’ne giriş yaptıktan sonra sol menüde ”muhasebe bilgileri” seçeneğini tıklayarak ”gelir ekle” seçeneğini seçebilir. Sonra, belge bilgisi kısmından ”diğer” seçeneğini seçip ”gelir kalemleri” bölümüne geçerek ilk olarak satış türünü seçebilir, ardından ”diğer” seçeneğini seçip gelir kayıt türüne geçebilir. Son aşamada diğer ”hasılat” bölümüne geçerek gelir kayıt alt türünde ”diğer” bölümüne tıklayarak fiyat farkı iade gelirini sisteme işleyebilir.

  Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir, gelir-gider takibi ve stok takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aklınıza takılan soruları sorabileceğiniz uzmanlarımız ve işletmenize özel çözümler sayesinde tek bir yerden tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  Defter Beyan Sistemi’ne Z Raporu Nasıl İşlenir?

  İşletme hesabına tabi olan mükellefler Z raporunu daha önce belirlenmiş olan bir Excel formatında hazırlayıp Defter Beyan Sistemi’ne işleyebilir. Sonrasında sistem içerisinde hazırladıkları formatı bulabilmeleri için ”muhasebe bilgileri” başlığından ”toplu gelir belgesi ekle” bölümüne giriş yaparak ”işletme Z raporu veri formatı” başlığına tıklayarak Excel şablonunu bulabilirler. Z raporunu şablon üzerinden hazır hale getirip ”Excel göster” seçeneğine tıklayarak hazırladıkları dosyaya ekleyebilir, ”kaydet” seçeneği ile sisteme kaydını sağlayabilirler.

  Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

  14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

  Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

 • Leave a comment

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Bitnami