Markalaşmış her ürün ve tasarımın öncelikli ihtiyaçlarından biri markanın korunması durumudur. Bir markaya sahip kişi ve işletmeler, o markanın tüm hak ve sorumluluklarını üstlerine almalıdır. Bunun yasal yolu ise o markayı tescil etmektir. Peki, marka tescil işlemlerinde süreç nasıl ilerler ve bu işlemlerin maliyeti nedir?

Marka Tescili Nedir?

Bir işletmenin ürettiği mal ya da hizmeti diğer işletmelere ait mal ya da hizmetlerden ayrılmasını sağlayan işarete marka denir. Bu işaretin yasal olarak korunması haline ise marka tescili adı verilir. Yani, marka tescili işletmeler için avantaj sağlayan önemli bir kavramdır.

Markanızı tescil ettirmeniz, başkalarının onu kullanarak fayda ve kazanç sağlanmasını önler. Yani, marka tescili ile size ait markanın tüm haklarını üzerinize almış olursunuz. Aynı zamanda, markanızı tescil ederek sonrasında lisans verme, miras bırakma ya da devretme hakkına da sahip olursunuz.

Marka tescil süreleri değişken olmakla beraber genellikle 10 yıllıktır. Gereken ek ücretleri ödendikten sonra marka tescil süresi uzatılabilir.

Marka Tescili Nerede Yapılır?

Marka tescili için sizden talep edilen evrakları doğru bir biçimde doldurup eksiksiz hale getirdikten sonra Türk Patent Enstitüsü’ne başvurarak belgelerinizi teslim edebilirsiniz. Başvuruyu dilerseniz bireysel olarak, dilerseniz vekil atayarak gerçekleştirebilirsiniz. Yabancı uyruklu vatandaşlar için tescil başvurusunu yalnızca vekilleri yapabilir. Türk Patent Enstitüsü’ne başvurular usulüne uygun olarak yapılmalıdır.

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Markanızı tescil ettirmeniz için öncelikle Türk Patent Enstitüsü’nün talep ettiği belgeleri eksiksiz olarak hazırlamanız gerekir. Belgelerinizi enstitüye teslim ettiğiniz andan itibaren başvurunuz kesinlik kazanır ve unvanınız koruma altına alınır. Enstitü, belgelerinizde bir eksik bulursa size 2 aylık ek bir süre tanır. Eğer size tanınan ek süre içerisinde belgelerinizi tamamlamazsanız başvurunuz iptal edilir.

Marka tescil başvurunuz gerektiği şekilde yapılmış ise Türk Patent Enstitüsü esasa uygun inceleme başlatır. Başvurunuzun usule uygun olduğu görülürse, Resmi Marka Bülteni’nde yayınlanır. Sonraki aşamada üçüncü kişilerin görüş ve itirazları ile yeniden inceleme süreci başlar. İtiraza uğramamış olan başvurulara ait tescil işlemi tamamlanarak sicil kaydı oluşturulur. Son aşamada ise sicil kaydı ile beraber Marka Tescil Belgesi, başvuru sahibine teslim edilerek süreç tamamlanır.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Marka Tescil Başvurusu sırasında talep edilen bilgi ve belgeler nelerdir?

Başvuru sahibi tüzel kişi ise;

 • Faaliyet belgesi
 • Vergi levhası
 • Marka örneği (logo ya da işaret gibi)
 • Başvuru ücretinin ödendiğini gösteren belge (banka dekontu)

Başvuru sahibi gerçek kişi ise;

 • T.C kimlik numarası
 • Varsa Vekaletname
 • Marka örneği (logo ya da işaret gibi)
 • Başvuru ücretinin ödendiğini gösteren belge (banka dekontu)

Marka Tescil Ücreti Ne Kadar?

Marka tescil bedeli, aracı kurumlardan destek almanız halinde size her işlem için belirli bir fiyat aralığı sunacaktır. Bu sebeple net bir fiyat verememekle beraber, fikir edinebilmek için aşağıdaki listeden yola çıkabilirsiniz.

 • Marka başvuru ücreti: 250 TL
 • Marka tescil ücreti: 650 TL
 • Ek Marka başvuru ücreti: 250 TL
 • Marka Yenileme Ücreti : 840 TL

Kaynak: Detaylı Bilgiye tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile siz de e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir ve saniyeler içinde gönderebilirsiniz. Oturduğunuz yerden 15 dakika gibi çok kısa bir sürede ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçebilir Yıllık 1200 e fatura kontör hediyesinden yararlanabilirsiniz.

Endüstriyel Marka Tescili Nedir?

Endüstriyel tasarımlara uygulanan marka tescilleri farklı bir başlık altında incelenir. Tasarım dendiğinde akla gelmesi gereken kavramlar; ürüne ait şekil, biçim, renk, çizgiler, yapısal özellikler, üzerinde uğraşılan çeşitli süslemeler gibi kavramlardır. Her ürün belli bir tasarıma sahiptir ve bu şekilde diğer ürünlerden ayrılır.

Endüstriyel tasarım dendiğinde ise akla gelmesi gereken; tasarıma konu olan ürünün tüketici ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ve estetik kaygısı olan, belirli bir işlevselliğe sahip, az maliyet ile üretilebilirken tüketici için optimum düzeyde fayda sağlayacak ürünler olmalıdır. Endüstriyel Tasarım/Marka Tescili; ürettiğiniz ürünün marka ve tasarımına ait tüm özelliklerinin (ölçü, şekil, biçim, renk, yapısal fark gibi) diğer ürün ve markalardan ayırt edilebilmesini sağlayan ve o tasarım ve markayı koruyan tescil işlemidir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

Şahıs Şirketi Nedir? Nasıl Kurulur?
Şirket Kurarken Verilecek Vekaletname Nasıl Olur?
Şahıs Şirketleri E-Fatura Kullanabilir Mi?

Join the Conversation

17 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bitnami