Kişi ya da kuruluş olarak, size ait olan buluşu sahiplenmek ve koruma altına almak ilk tercihiniz olacaktır. Böyle durumlarda buluşunuzu korumanın en doğru yolu, o buluşun patentini almaktır. Ancak bu aşamaya gelindiğinde ne yapılacağı tam olarak bilinemiyor. İşte, tam bu noktada patentin ve patent hakkının ne olduğunu ve patent alma aşamalarını bilmek, buluşunuzu korumanın bilinçli bir yoludur.

Patent Nedir?

Bir buluşa sahip olan kişinin, buluşa konu olan ürünü, belirlenen süre boyunca üretme, kullanma, satma ya da ithal etme hakkına sahip olması durumuna patent hakkı adı verilir. Bu hakkın somut göstergesi olan belge ise patent adını taşır. Bir buluşu olan kişiye patent verilmiş ise, bu buluşun sahibinin izni dışında başka kimselerce bu buluş hakkında üretim yapılması, buluşun kullanılması ya da buluşa konu olan ürünün satışının gerçekleştirilmesi patent süresi boyunca yasaktır. Yani patenti olan bir buluş, patent süresi boyunca onu bulanın mülkiyeti altına girer.

Bir buluşu birden fazla kişi birlikte gerçekleştirmiş ise, patent isteme hakkı her bir kişi için eşittir. Ancak kişiler kendi aralarında farklı şekilde kararlaştırabilirler. Aynı buluş birbirinden farklı kişilerce aynı zamana denk gelecek şekilde gerçekleştirilmiş ise, patent isteme hakkı daha önce başvuru yapan ya da rüçhan hakkı olan kişiye ait olur. Patent almak için başvuruyu ilk yapan kişi, aksi bir durum gelişmediği müddetçe patent isteme hakkına sahiptir.

Patent Nasıl Alınır?

Patent başvurusunda ilk ve en önemli aşama buluş sahibinin Türk Patent Enstitüsü’ne başvuruda bulunması ve patent araştırması yapmasıdır. Eğer buluş fayda sağlıyor ve kendini diğerlerinden ayırıyor ise, başvurunun onay alma ihtimali artar.

”Patent nasıl alınır?” sorusunun cevabını aşağıda adım adım bulabilirsiniz.

  • Türk Patent ve Marka Kurumu başvurusu yapılır.
  • Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından araştırma raporu verilir.
  • Araştırma raporu yayınlanır.
  • Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patent inceleme raporu verilir.
  • Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patent belgesi (uygun bulunması halinde) verilir.

Başvuru aşamasında patent hakkına aday olan buluşun hangi kapsama bağlı olarak koruma altına alınacağına karar verilir. Mesela, sadece ülkemizi kapsayacak şekilde koruma talebi mi olacak yoksa uluslararası geçerliliğe sahip bir patent hakkı mı olacak, bu belirlenmelidir. Eğer Türkiye’yi kapsayacak bir patent hakkı talep ediliyor ise, Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapılıyor iken; Avrupa’yı kapsayacak şekilde patent hakkı talep ediliyor ise Avrupa Patent Ofisi’ne başvurulur.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Patent Başvurusu Nasıl Yapılır?

Patent başvurusunu gerçekleştirmek için Türk Patent Enstitüsü’ne dilekçe ve başvuru için ödenen ücretin dekontu teslim edilir. Ancak başvuru dilekçesi hazırlığı oldukça titiz olmalıdır. Peki, patent başvurusunda hangi bölümler yer almalıdır?

  • Buluşun özeti: Başlangıç için mevcut buluşunuzun konusu ve üzerinde gerçekleştirdiğiniz gelişmeler hakkında kısa bir özete yer verin.
  • Tarifname: Buluşunuza ait en detaylı kısımdır. Tüm ayrıntılara burada yer verebilirsiniz. Buluşunuza benzer bir buluş mevcut ise, sizin buluşunuzun onlardan farkı nedir, bunlara değinebilirsiniz. Diğerlerine göre avantajlı yanlarını, buluşun nelere çözüm oluşturabileceğini, teknolojik alanda sunacağı yenilikleri yazılı bir şekilde ve ayrıntısıyla anlatabilirsiniz. Tarifnamenin uzman biri tarafından hazırlanması olası olumsuzlukların önüne geçecektir.
  • Teknik resim: Buluşunuzun siyah – beyaz taslak resimleri, parça detayları, eğer mevcut ise buluşunuza ait parçaların adları ve teknik resim üzerinde numaralanmış halinden oluşur.
  • İşlemler: Bu kısımda buluşunuzun koruma altında olmasını istediğiniz kısımlarını tane tane açıklamalısınız. Tam olarak nelerin kopyalanmasını istemiyorsunuz gibi detaylar içeren bu alan, başvurunuz için oldukça önemli bir kısımdır. Bu kısım sayesinde buluşunuzla alakalı nelerin taklit edilmemesini istediğinizi açıkça belirtmiş olursunuz.
  • Evraklar: Resmi kurumların patent başvurusunda gerekli gördüğü diğer tüm evraklardır. Dilekçenizin yanında bulunması gereken başvuran firma ya da kişiye ait bilgiler, buluş sahibinin bilgileri ve vekaletname gibi bilgileri içeren evraklardır.

Tescil dosyanızı tamamladıktan sonra patent başvurunuzu gerekli kurumlara iletmeye hazır hale gelirsiniz.

Patent Sorgulama Nasıl yapılır?

Patent başvurusu yaparken öncesinde buluşunuzun bir benzerinin daha önce yapılmadığından emin olmanız gerekir. Bu sebeple ince eleyip sık dokumak büyük önem arz eder. Patent sorgulama/araştırma burada devreye girer. Bu detaylı araştırmayı uzman kişi ya da kuruluşlarla yürütmek hata olasılığını da en aza indirecektir. Konusunda uzman bir vekil ile tescil sürecinizi takip edebilir, patent hakkı sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile siz de e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir ve saniyeler içinde gönderebilirsiniz. Oturduğunuz yerden 15 dakika gibi çok kısa bir sürede ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçebilir Yıllık 1200 e fatura kontör hediyesinden yararlanabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

Marka Tescili Nedir?Nasıl Yapılır?
Hangi Tür Şirket Kurmak Daha Avantajlı?
Şahıs Şirketi Nedir? Nasıl Kurulur?

Join the Conversation

156 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bitnami