Hizmet dökümü; SGK’ya bağlı olanlar için, 4A, 4B, 4C olarak sigorta ve prim bilgilerini barındıran ve belgedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanların haklarının güvencesi ve emeklilik durumlarının takibi gibi işlemleri yürütmek için birçok çalışma yapıyor. Önceki sistemde farklı dallara ayrılan sigorta sistemleri SGK’nın kurulması ile tek bir çatı altında toplanmış durumdadır. Bu yüzden farklı dallar için kodlamalar ile ayrımlar yapılmıştır. Eskiden SGK güvencesi ile çalışanlar da bu kurumun altına girmiştir böylece ve 4A sigortalı olarak isimlendirilirler. Burada çalışanın bilgilerine erişmek için 4A Hizmet Dökümü edinmesi gerekir. Peki bu belge birçok farklı alanda ihtiyaç haline gelmiştir. Peki 4A Hizmet Dökümü tam olarak nedir ve nasıl temin edilir, bunları yazımızda açıklıyoruz. 4A’nın yanı sıra önceki sistemde 4B (önceki sistemde bağ-kur) ve 4C (emekli sandığı) belge türleri de bulunmaktadır.

4A Hizmet Dökümü Nedir?

4A SGK ile önceki sistemde SSK’ya bağlı olarak sigortalı çalışan kişileri temsil eder. Artık an itibariyle bir iş yerinde sigortalı olarak çalışıyorsanız SGK’nın 4A sınıfında işlem yapabilirsiniz demektir. Aynı şekilde 4A için belirlenmiş haklara da sahipsiniz anlamına gelir bu. Sorgulama işlemi ile elde edeceğiniz 4A Hizmet Dökümü ile sigortanızın başlama tarihine, prim miktarınıza ve toplam gün sayınıza ulaşabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

4A Hizmet Dökümü Nerelerden Alınır?

E-devlet kapısı hizmeti devletin neredeyse tüm kurumlarından ihtiyacınız olan belgeleri almanızı sağladığı gibi SGK için gerekli sorgulamaları yapmanıza da imkân verir. 4A Hizmet Dökümü edinmek için e-devlet kapısını kullanmak istiyorsanız ilk önce bu hizmete kayıt yaptırmanız gerekir. E-Devlet’e üye olmak için önce PTT şubelerinde başvuru yaparak şifre edinmelisiniz. İlk defa şifre alanlar için ücret 2 TL’dir. Daha sonra şifrenizi unutur ve yeniden almak durumunda kalırsanız bu fiyat 4 TL olacaktır.

Hizmet Dökümünüzü edinmek için en kolay ve hızlı yöntemlerden biri de e-devlet kapısından faydalanmaktır. Birçok başka işlemi de kolaylıkla gerçekleştirebileceğiniz e-devlet kapısı hizmetinde birkaç tıklama ile 4A Hizmet Dökümünüzü edinebilirsiniz.

4A Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

E-devlet kapısına giriş için kimlik doğrulamasında T.C. kimlik numaranız ve şifrenizi kullanmanız yeterlidir. Bundan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasında 4A Hizmet Dökümü seçeneğine giriş yapmalısınız. Belge oluştur seçeneğine tıklayarak dökümünüzü hazırlayabilirsiniz. Yalnız unutmayın geçerli bir belge için ekrana gelen görüntüyü direk yazdırmamalı, önce dökümü indirip sonra yazıcıdan çıkarmalısınız.

Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile siz de e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir ve saniyeler içinde gönderebilirsiniz. Oturduğunuz yerden 15 dakika gibi çok kısa bir sürede ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçebilir Yıllık 1200 e fatura kontör hediyesinden yararlanabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

A’dan Z ye Genç Girişimci SGK-Prim Teşviği
Sigorta Primi Nedir? Nasıl Hesaplanır?
Ticari Alacak Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Join the Conversation

773 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bitnami