E-Bildirge Nedir?

E-bildirge en basit anlatımıyla işverenlerin internet üzerinden çalışanlarına ait sigorta primlerim belgelerini verebilmelerini sağlar ve ve bildirimlerine ait tahakkuk bedellerini de otomatik ödeme ve internet bankacılığı yoluyla ödeyebilmeleri için oluşturulan elektronik bir portal olarak tanımlanır.  Sosyal Güvenlik Kurumu’nun oluşturduğu bu portal sayesinde işverenler internetten faydalanarak çalışanlarına ait tahakkuk bedellerini de otomatik ödeme ve internet bankacılığı ile yapabilirler.

E-Bildirge Verme Zorunluluğu Nelerdir?

E-Bildirge verme şartı aslında 3 kişi veya üzerinde çalışan olmasıdır. Özel ya da resmi olsun, iş yeri sahiplerinin 29 Nisan 2005 tarihi itibariyle e-bildirge yolu ile bilgilerini gönderme zorunluluğu vardır. Ancak işveren, çalışan kişi sayısı 3 kişinin altına düştüğünde e-bildirge verme zorunluluğuna sahip değildir. Ancak hala e-bildirge vermeye devam edebilir. Bu konuyla alakalı bir kısıtlama yoktur. Bir işyerinde sigortalı çalışan sayısı 3 veya üzerinde olduğunda e-bildirge verme zorunluluğu olduğundan işyeri çalışan kişi sayısı artmadan önce bunu işlem gördüğü sigorta il/sigorta müdürlüğüne başvurarak kullanıcı kodu ve şifresi edinmelidir. E-bildirge vermek zorunda olan işyerlerinin, bu yükümlülüklerini belirtilen yasal süre içinde yerine getirmesi önemlidir.  Aksi takdirde, zamanında verilmeyen e-bildirge gibi bir senaryoda haklarında 506 sayılı Kanunun 140. maddesinin (c) fıkrası uyarınca idari para cezası uygulanacaktır.

E-Bildirge Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-bildirge kullanması gereken bir işyeri öncelikle bir e-bildirge formu edinmelidir. Bu formun özellikle, işverenin kendisi, işverenin vekili ya da imza yetkisi olan biri tarafından doldurulması gerekmektedir. Ayrıca işyerinin işlem gördüğü sigorta il müdürlüğüne başvurmalı ve kullanıcı kodu ile şifresini edinmelidir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

E-Bildirge Zorunlu Mu?

E-bildirge işyerinde 3 veya daha fazla çalışanı olan her işyeri için zorunludur. 3 çalışanın altında bir işyeri sahibi de isterse e-bildirge kullanabilir ancak, bu konuda bir zorunluluğu yoktur. Zamanla çalışan sayısında bir artış olursa bu bildirilmelidir.

E- Bildirge Nasıl Çalışır?

E-bildirge için gerekli şifre ve kullanıcı kodunun alınmasının ardından ‘’E-SGK’’ menüsünden e-bildirge alanına giriş yapmanız gerekmektedir. Ekran gelen sayfada sizden işyeri ve sistem giriş şifreleriniz ile güvenlik alanını doldurmanız istenir. Bu adımları tamamladıktan sonra ‘’Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Giriş Ana Menü’’ ekranına ulaşırsınız.

E-Bildirge İle Hangi İşlemler Yapılabilir?

  • Aylık prim ve hizmet belgesi işlemleri
  • – Sigortalı hesap fişleri işlemleri
  • – Sigortalı tekrar işe giriş bildirgesini
  • – “e-Borcu Yoktur”, belgesi hazırlama
  • – 5458 yeniden yapılandırma ön hazırlık işlemleri
  • – Kullanıcı işlemleri
  • – İşveren borç görüntüleme/ödeme işlemleri
  • – T.C. kimlik nu’dan sigortalı sorgulama

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

İşe Giriş Bildirgesi Nedir? Nasıl Yapılır
E-Bordro Nedir? Kimler E-Bordro Alabilir?
E-Defter Nedir?

Join the Conversation

114 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bitnami