İşvereniniz tarafından iş akdiniz sonlandırılıyorsa ve deneme süreniz dahil aynı işyerinde çalışma süreniz bir yılı geçtiyse çalıştığınız süreye istinaden tazminat almanız gerekir. İşvereninizin ödemekle yükümlü olduğu bu tazminata kıdem tazminatı denir. Bu tazminattan faydalanmak için ne gibi gereklilikleri yerine getirmiş olmanız gerekir sizin için yazımızda değindik.

Kıdem ve İhbar Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Günümüzde işçi ve işverenin kendilerini güvenceye alan bazı hakları bulunur. Bu haklar olası işten çıkma ya da çıkarılma durumunda her iki tarafın da iyiliği için vardır. Bu haklardan birisi de kıdem ve ihbar tazminatıdır. Her iki tazminat ödemesinden yararlanabilmek için farklı şartlar bulunur. İşçi bu şartları sağladığı takdirde ödeme alabilir. Aynı şekilde işçinin iş sözleşmesine uymadan işten çıkması durumunda işveren de tazminat ödemesi alabilir.

Bonus:)

Online Ön Muhasebe Programı Logo İşbaşı‘nın geliştirdiği Maaş Bordro Hesaplama aracıyla kolayca Kıdem ve İhbar Tazminatınızı hesaplayabilirsiniz. Hesaplamak İçin Tıklayınız.

Kıdem Tazminatı Nedir?

Kıdem tazminatı işçinin haberi olmadan ya da süresi dolmadan işten çıkarılması durumunda almaya hak kazandığı tazminattır. Bu hak işçinin emeğinin karşılığını alabilmesi için son derece önemlidir. İşçi, işveren için düzenli bir şekilde çalışıp, işverenin işletmesinin ayakta kalabilmesini sağlar. İşçinin çalıştığı toplam süreye aldığı ek ödemeler de eklenerek hesaplanır ve çıkan ücret işçiye verilir. İşe girmeden önce imzalanan sözleşmede belirtilen şartlar dışında yapılan işten çıkarmalarda işverenin ödediği tazminattır.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

İhbar Tazminatı Nedir?

İşverenler bir işçi almadan önce sözleşme imzalarlar. Bu sözleşmede işin ne kadar süreceğinin kesin bir dille belirtilmesi yasal olarak zorunludur. Sözleşmede belirtilen işi bitimi süresine ihbar adı verilir. Bu sürenin açık bir dille iki tarafa da bildirilmesi ileride oluşabilecek mağduriyetleri önleyebilmek açısından son derece önemlidir. Belirtilen süreler dışında işten çıkma ya da çıkarılma durumunda ödenmesi gereken ücrete ihbar tazminatı adı verilir. İhbar tazminatının kıdem tazminatından en büyük farkı, bu tazminatı sadece işveren ödemez. Kanunlardaki şartlara uyması takdirinde işçi de işverene tazminat ödeyebilir.

Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir?

Aynı iş yerinde bir seneden fazla çalışma durumunda işveren tarafından işten çıkarılıyorsanız tazminat alabilirsiniz. Yalnızca işten çıkarılma sebebinizin de bu konuda büyük önemi var. İşvereniniz iş anlaşmanızı kusurlarınız sebebiyle bitirmişse tazminat alamayabilirsiniz. Kendi işini yapanlar ve 4C sınıfı memurlar kıdem tazminatı alamazlar.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem Tazminatı hesaplanırken işçinin 30 günlük ücreti esas alınır. Bu 30 günlük ücret de işçinin en son aldığı maaştır. İşçi çalıştığı her yıl için 30 günlük ücret kazanır. Bu toplam ücrete işçiye çalıştığı süre boyunca yapılan yardımlar da eklenir. Bu yardımlara yol yardımı, yemek yardımı, yakacak yardımı ve konut yardımı örnek olarak verilebilir. Farklı yardım çeşitleri bulunur ve işçini çalışma süresi boyunca aldığı bütün yardımlar kıdem tazminatı ücretine eklenir. Bütün bu faktörlerle beraber işçinin almaya hak kazandığı bir ücret ortaya çıkar. Her sene bir kıdem tazminat tavanı belirlenir. Kıdem tazminat ücretleri bu tavan sınırından daha yüksek olamaz.

İhbar Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

İhbar tazminatı ücreti hesaplanırken işçinin en son aldığı maaş ücreti esas alınır. Bu ücret haftalık olarak ele alınır, bir hafta 7 gün olarak hesaplanır ve ihbar süresiyle yani işçinin çalışma süresi ile çarpılır. Ortaya çıkan ücretten gelir vergisi ve damga vergisi kesintileri yapılabilir. Yine kıdem tazminatında olduğu gibi bu ücretin üzerine çok sayıda kalem eklenir. İşçinin kendi isteğiyle işten çıkması yani istifa etmesi herhangi bir ihbar tazminatı hakkı doğurmaz. İşçi işten ayrılmadan önce işverene ihbarda bulunmamış işe işverene ihbar tazminatı ödemek durumunda kalır.

İstifa Durumunda Kıdem Tazminatı Nasıl Olur?

İşinden kendi isteği ile çıkan yani istifa eden biri kıdem tazminatından faydalanamaz. Ancak elbette istisnai durumlar da yok değil. Askerlik görevini yapmak için işinden ayrılmak durumunda kalan erkekler kıdem tazminatı alabilirler. Kadınlar ise evlendikleri tarihten sonra bir yıl içerisinde işten ayrılmaya karar verirlerse aynı şekilde tazminattan yararlanırlar. Emeklilik için gereklilikleri yerine getirmiş birisi de işten ayrılmaya karar verdiğinde tazminat alabilecek demektir.

On binlerce işletme sahibinin tercih ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nda göndereceğiniz e fatura ve e arşiv faturalar için aylık 100/ yıllık 1200 kontöre kadar HEDİYE! Üstelik ücretsiz e-faturaya geçiş danışmanlığı ile yerinizden kalkmadan, 30 dakikadan daha az bir zamanda hızlı ve kolayca e-faturaya geçebilirsiniz. Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği Logo İşbaşı’nı 14 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz.

İşverenin Kıdem Tazminatı Ödemeden Çalışanı Çıkarma Hakkı Var Mı?

İşten çıkarılan bir çalışanın kıdem tazminatının ortadan kalkması için işten çıkarılma sebeplerinin araştırılması gerekir.  İşveren keyfi bir şekilde işten çıkarma yapamayacağı gibi aklına estiği şekilde “tazminat ödemiyorum” da diyemez. Ancak bazı işten çıkarılma durumlarında çalışan tazminat hakkını da kaybetmiş olur. Bunların en başında ahlak ve iyi niyete uymayan davranışlar sebebiyle işten çıkarılma gelir elbette. İşe girerken meslek bilgileri hakkında yalan söyleme, işyerinde huzursuzluk yaratacak hareketlerde bulunma, dürüstlüğe aykırı davranma, işe geç gelme ya da hiç gelmeme veya çalışma malzemelerine zarar verme gibi sebepler ile işten çıkarılmalar tazminat alamamanıza neden olacaktır.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

Maaş Bordrosu Nedir?Nasıl Hesaplanır?
Maaş Hesaplama Uygulamamız Yayında. Netten Brüte, Brütten Nete Maaş Hesapla!
A-dan Z-ye Genç Girişimci SGK Prim Teşviği

Join the Conversation

672 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bitnami