Bordroda maaş bilgilerinizin tamamı yer alır. İşe başlama tarihinden itibaren hangi aylarda ne miktarda maaş aldığınız kalem kalem kayıt edilmiştir. Kamu çalışanları maaş bordrolarını Maliye Bakanlığı’nın bağlı kurumlarından edinebilirler. Özel sektör çalışanları ise işyerlerinin muhasebe kısmından bu belgeyi talep edebilirler. Fakat artık bu işlemleri halletmenin çok daha kolay bir yöntemi var; E-bordro. Bu sistem ile kolaylıkla maaş bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Yalnız e-bordro, tüm maaşlı çalışanların kullanabileceği bir yöntem değildir. Peki nedir e-bordro ve bu hizmetten kimler yararlanabilir? Yazımızda bu konulara açıklık getiriyoruz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

E-Bordro Nedir?

Devlet hizmetlerinden faydalanmak için artık kapı kapı dolaşmamıza ve zaman kaybetmemize gerek yok. Eğer gerekli niteliklere sahipseniz işlemlerinizin çoğunu e-devlet kapısı hizmeti sayesinde gerçekleştirebilir, ihtiyacınız olan belgeleri buradan edinebilirsiniz. E-devlet kapısından faydalanarak elde edeceğiniz bordroya da E-bordro denir. Belgeniz memuriyet sicil numaranız, yıl ve aya göre maaşlarınız ile çalışma şekli gibi ihtiyaç duyabileceğiniz bilgilerinizi içerecektir. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ilgili sayfasından maaş bilgilerinizi içeren e-bordronuzun oluşturulmasını sağlayabilirsiniz.

E-Bordro Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-bordro alabilmek için yapmanız gerekenler oldukça basit. Öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekiyor. www.turkiye.gov.tr internet sitesine giderek T.C. kimlik numaranız ve PTT’den alacağınız şifreniz ile e-devlet kapısı hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra maliye bakanlığının sayfasını bulup E-bordro Hizmeti seçeneğine tıklamanız gerekir. Burada almak istediğiniz bordronun yıl ve ay bilgilerini girerek sorgula butonuna basmanız yeterlidir. Oluşturulan belgeyi indirdikten sonra çıktısını alabilirsiniz.

On binlerce işletme sahibinin tercih ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nda göndereceğiniz e fatura ve e arşiv faturalar için aylık 100/ yıllık 1200 kontöre kadar HEDİYE! Üstelik ücretsiz e-faturaya geçiş danışmanlığı ile yerinizden kalkmadan, 30 dakikadan daha az bir zamanda hızlı ve kolayca e-faturaya geçebilirsiniz. Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği Logo İşbaşı’nı 14 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz.

Kimler E-Bordro Alabilir?

E-bordro hizmetinden faydalanmak için 657 sayılı kanun ile bir memur olmanız ve maaşlarınızın Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi ile ödeniyor olması gerekir. Sözleşmeli ya da 4C sigortalı olarak çalışan memurların da maalesef e-bordro hizmetinden faydalanması mümkün değildir. Özel sektörde çalışanların maaş bordro edinebilmesi için şirketlerinin ilgili departmanlarından bizzat talep etmesi gerekir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

Maaş Bordrosu Nedir?Nasıl Hesaplanır?
Maaş Hesaplama Uygulamamız Yayında. Netten Brüte, Brütten Nete Maaş Hesapla!
A-dan Z-ye Genç Girişimci SGK Prim Teşviği

Join the Conversation

258 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bitnami