Amortisman duran varlıkların yıpranma, aşınma ve eskime payını ifade eder. Maddi duran varlıklar kullanıldığı muhasebe dönemlerine dağıtılır ve gider yazılır.

En çok kullanılan üç farklı amortisman yöntemi vardır. Bunlar; normal (eşit tutarlı) amortisman yöntemi, azalan bakiyeler yöntemi ve fevkalade amortisman yöntemidir.

Normal amortisman yöntemi; bir diğer adı tutarlıdır. Amortisman tutarı maddi duran varlığın tutarına sabit bir amortisman oranı uygulanır ya da tutar ürünün ekonomik ömrüne bölünerek hesaplanır.

Azalan bakiyeler yöntemi; mallar normal amortismana göre iki kat daha hızlı giderleşir ve hesap net defter değeri üzerinden yapılır.

Fevkalade amortisman yöntemi; olağandışı durumlarda oluşan varlıkların yitirilmesi sonucunda kullanılan amortismandır. Hatta varlığın belli bir kısmı amortize edilebilmektedir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Amortisman Oranları

Hesaplama taşınmaz mallar için yapılır. İşletmenin hesap defterine kayıt edilmemiş taşınmaz amortisman oranları ise yıllık amortisman değeri bulunarak hesaplanır. Amortisman oranlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Amortisman ayırma işlemleri Maliye Bakanlığı tarafından belirlenir. Hesaplanan amortisman bedeli mutlaka işletmelerin gelir-gider defterlerine kayıt edilir.

Amortisman Nasıl Hesaplanır ?

Örnek vermek gerekirse; 10 bin tl değerinde satın alınan bir demirbaşın 5 yıl olduğunu düşünelim böylece yıllık amortisman demirbaşın kullanım ömrü 1’e bölünerek amortisman bedeli bulunur

Amortisman oranı= 1/ Kullanım ömrü

  • 1/5=0,2
  • 10,000 x %20: 2000 TL

Bir de amortisman süresi hesaplama vardır. Amortisman süresi hesaplaması yatırımın bugünkü değeri ve aylık kira gelirine bölünerek bulunmaktadır. Ülkemizde amortisman süreleri 17 yıl olarak hesaplanır. Amortisman süresini ve değerini gayrimenkulün fiyatını belirler. Taşınmaz malların fiyatını belirleyen unsurlar ise; konumu, bölgesi, büyüklüğü, yapı özellikleri, kolay kiralanabilir potansiyele sahip olması, pozitif yönde gelişip gelişmeyeceği gibi faktörlerdir. Tüm bunlar fiyatı yüksekliğini belirlemeye yeten unsurlardır.

Amortisman Yazılması İçin Gerekenler

Amortisman ayırma şartları aşağıda yazdığımız gibidir.

  • O ürünün işletmede en az bir yıl süre kadar kullanılıyor olması
  • Yıpranma, eskime ve değer kaybı yaşamış olması
  • Kullanıma hazır olması
  • Değerinin bir miktarı geçmemiş olması (2019 yılı için 1.200 tl)

On binlerce işletme sahibinin tercih ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nda göndereceğiniz e fatura ve e arşiv faturalar için aylık 100/ yıllık 1200 kontöre kadar HEDİYE! Üstelik ücretsiz e-faturaya geçiş danışmanlığı ile yerinizden kalkmadan, 30 dakikadan daha az bir zamanda hızlı ve kolayca e-faturaya geçebilirsiniz. Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği Logo İşbaşı’nı 14 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

Sropaj Nedir?Nasıl Hesaplanır?
Sigorta Primi Nedir? Nasıl Hesaplanır?
Geçici Vergi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

2,089 replies on “Amortisman Nedir? Nasıl Hesaplanır?”