Bir kodlama sistemi olarak bilinen NACE kodu, Avrupa‘da ekonomik faaliyetlerle alakalı istatistik üretilmesi ve bunların yayılması için bir başvuru kaynağı olışturuyor. Açılımı “Nomenclature des Activités Économiques dans la Communauté Européenne” olan bu kod, ismini bu açılımın baş harflerinden alıyor. NACE kodu, “Tüm Ekonomik Faaliyetlerin Uluslararası Standart Sanayi Sınıflaması (ISIC)” ile bağlantılı bir kod. Bunların yanı sıra, ekonomik faaliyetlerle alakalı istatistiki verileri dünya standartlarında karşılaştırma bakımından da oldukça önemli bir yere sahip. NACE kodu, iş yerlerinin hizmet verdiği alanlara göre tehlike sınıflarını da belirliyor. Oluşturduğu altı haneli kod sayesinde altılı faaliyet kodu olarak da tanımlanıyor.

NACE Kodu Türkiye’de Kullanılıyor Mu?

NACE kodu, Avrupa Birliği’ne uyum çalışmaları kapsamında bazı kurumlar tarafından da kullanılıyor. Türkiye’de de Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından NACE kodu uygulamasını kullanıldığı biliniyor.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

NACE Kodu Ne İşe Yarar?

Ticaret Odası’na şirketinizi kaydettirmeden önce NACE kodunuzu mutlaka öğrenmelisiniz. Bunun sebebi ise, NACE kodunuzu öğrendiğinizde iş yerinizin tehlike derecesini de öğrenmiş oluyor olmanız.

Ticaret Odası’na şirketinizi kaydettirmeden önce NACE kodunuzu mutlaka öğrenmelisiniz. Bunun sebebi ise, NACE kodunuzu öğrendiğinizde iş yerinizin tehlike derecesini de öğrenmiş oluyor olmanız.

Herkes, NACE kodunda yer alan rakamların anlamını düşünüyor. Bu rakamların anlamını şu şekilde özetleyebiliriz; altı haneli NACE kodunuzda yer alan ilk iki rakam genel faaliyet sınıflandırmasını, son dört rakam ise alt faaliyet sınıflandırmasını belirtiyor. Örnek vermek gerekirse; 16, “ağaç, ağaç ve mantar ürünleri imalatı; saz, saman ve benzeri maddelerden örülerek üretilen eşyaların imalatı anlamına geliyor. Bunun yanı sıra 16.10 “Ağaçların biçilmesi ve planlanması,” 16.10.03 ise “Ağaç yünü, ağaç unu, ağaç talaşı, ağaç yonga imalatı anlamına geliyor. Bu faaliyet alanı çok tehlikeli olarak sınıflandırılıyor.

İş yerinizin tehlike derecesini öğreneceğiniz NACE kodu, iş güvenliği yasalarının gerekliliklerini yerine getirmenizi, işinizi sorunsuz sürdürmenizi de destek oluyor. Bundan dolayı da altılı faaliyet kodunuzu bilmeniz sizin yararınıza olan bir durum.

NACE Kodu Nasıl Öğrenilir?

NACE kodunuzu, İstanbul Ticaret Odası’nın web sitesine giriş yaparak “Tescil İlan Kuruluş > Sicil Kayıtları” alanlarına sırasıyla tıklayıp, arama bölümüne iş alanınızı ilgilendiren kelimeleri yazarak öğrenebiliyorsunuz.

NACE kodunuzu öğrenmenin daha kolay bir yolu da var elbette… İşletmenizin SGK sicil numarasının 2, 3, 4, 5, 6 ve 7. rakamların NACE kodunuzu meydana getirdiğini unutmayın!

Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile siz de e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir ve saniyeler içinde gönderebilirsiniz. Oturduğunuz yerden 15 dakika gibi çok kısa bir sürede ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçebilir Yıllık 1200 e fatura kontör hediyesinden yararlanabilirsiniz.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

Gelir-Gider Tablosu Nasıl Hazırlanır?
Corona (Covid-19) Virüsü ile Mücadelede İşletmelere Verilen Destekler
e-Faturaya Geçişte Logo İşbaşı Farkı

Join the Conversation

1821 Comments