KDV yani Katma Değer Vergisi günümüzde her türlü alışverişlere eklenen bir vergi çeşididir. Bu vergi malı satan kişiye yüklenir, ancak malı satın alan kişi KDV öder. Yani mal ya da hizmeti satın alan kişi, tüketici, Katma Değer Vergisi öder. Oranı satılan malın cinsine göre değişiklik gösterebilir. Katma Değer Vergisi %1 ile %18 arasında değişebilir.

Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de internet erişimi olan her yerden ön muhasebenizi takip edin!

14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

KDV tutarı nasıl hesaplanır?

Her türlü alışveriş işlerinde ödenmesi gereken KDV oldukça önemli bir role sahiptir. Herhangi bir hizmet ya da mal satın alan kişinin katma değer vergisini ödemesi vergi kaçakçılığının önüne geçilmesine imkan tanır. Katma Değer Vergisi hesaplanırken son derece basit bir formül kullanılır; Mal ya da hizmet bedeli x KDV oranı.

Örneğin bir mal ya da hizmetin bedeli 100 TL olduğunu düşünelim, Katma Değer Vergisi oranının da %8 olduğunu farz edelim. 100x%18 = 8 . Bu durumda 100 TL bedeli olan bir hizmet ya da malın 8 TL oranında Katma Değer Vergisi bulunur. Katma Değer Vergisi 100 TL bedeli olan mala ya da hizmete eklenir, sonuç olarak mal ya da hizmetin yeni fiyatı 108 TL olur.

Son derece basit olan bu formülle Katma Değer Vergisi oranı hesaplanabilir. Mal ya da hizmetin bedeli ne kadar yüksekse Katma Değer Vergisi de o kadar yüksek olur. Katma Değer Vergisi oranı da satılan mal ya da hizmete göre değişiklik gösterebilir.

Farklı KDV Oranları Nelerdir?

3 farklı kategoride Katma Değer Vergisi bulunur. Bu farklı oranlar gerekli bakanlıklar tarafından satın alınan mal ya da hizmetin öncelik ve aciliyet sırasına göre belirlenir. Örneğin bir mal ya da hizmet zorunlu bir ihtiyaçsa ve mutlaka temin edilmesi gerekiyorsa Katma Değer Vergisi düşük oranda olabilir. Aynı şekilde lüks ve keyfi mal ya da hizmet satın alımlarında Katma Değer Vergisi oranı daha yüksek olabilir. İşte günümüzde kullanılan Katma Değer Vergisi oranları;

 • Yüzde 1 Katma Değer Vergisi Alınan Ürünler:
 • Bu kategorideki mal ya da hizmetler zorunlu ihtiyaçları kapsar. Kişilerin bu mal ya da hizmetleri zaruri ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için mutlaka temin etmesi gerekir. Temel tüketim ürünleri bu kategoride yer alır. Temel tüketim ürünlerine buğday unundan üretilen ekmek ve çeşitleri örnek olarak verilebilir. Bazı lüks olmayan barınma ihityaçlarında da yüzde 1 Katma Değer Vergisi oranı kullanılır.
 • Yüzde 8 Katma Değer Vergisi Alınan Mal ya da Hizmetler:
 • Yüzde 8 Katma Değer Vergisi oranı günümüzde en yaygın olarak kullanılan Katma Değer Vergisi oranıdır. Genel olarak gıda ürünlerine yansıtılır. Bu kategorideki ürünler de lüks kavramına girmez ve temel tüketim olarak adlandırılır. Bu kategorideki ürünlere şunlar örnek olarak verilebilir; yumurta, peynir, süt.
 • Yüzde 18 Katma Değer Vergisi Alınan Mal ya da Hizmetler:
 • Temel tüketim ürünü olmayan neredeyse bütün mal ya da hizmetler bu kategoriye girer. Bu kategoriye şu şekilde örnekler verilebilir; Telekomünikasyon ürün ve hizmetleri, Mobilyalar, Beyaz eşyalar, Elektronik ürünler.

  KDV hesaplama aracı ile kdv hariç veya kdv dahil tutarları istediğiniz kdv oranında hesaplayabilirsiniz. 

  Kullanan 10 kişiden 9’unun önerdiği ön muhasebe programı Logo İşbaşı ile e fatura ve e arşiv faturalarınızı dilediğiniz yerden kolaylıkla kesebilir, gelir-gider takibi ve stok takibinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aklınıza takılan soruları sorabileceğiniz uzmanlarımız ve işletmenize özel çözümler sayesinde tek bir yerden tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  Kullanan 10 kişiden 9’unun tavsiye ettiği e fatura programı olan Logo İşbaşı’nı deneyin, binlerce işletme sahibi gibi siz de Ücretsiz e-dönüşüm danışmanlığımız ile e-faturaya geçin ve internet erişimi olan her yerden e-fatura kesin.

  14 Gün Ücretsiz Denemek İçin Tıklayın.

  Bu yazımızı okuyanların ilgisini çeken diğer yazılarımızı siz de incelemek isterseniz aşağıda bulabilirsiniz;

  KDV İadesi Hızlandırma
  Kurumlar Vergisi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?
  Vergi matrahı nedir?

  Join the Conversation

  31448 Comments